blog

Czy kawa pomaga w odchudzaniu?

Zastanawiasz się, czy kawa pomaga w odchudzaniu i czy picie jej jest zdrowe? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kawa to napój, który uwielbiany jest przez duże grono osób na całym świecie. Spożywana jest do śniadania, lunchu czy kolacji. Dla wielu osób jej picie jest pewnego rodzaju rytuałem, bez którego nie wyobrażają sobie dnia.

Kawa jest dostępna praktycznie wszędzie i podawana jest na wiele sposobów, to sprawiło, że pokochali ją ludzie w każdym kraju. To, co zachwyca w niej miłośników kawy to przede wszystkim jej niezwykły aromat oraz niepowtarzalny smak. Ale to nie wszystko. Kawa cieszy się bardzo dużym uznaniem także dzięki swoim licznym właściwościom, o których mówi wielu naukowców.

Kawa na diecie – pomaga czy szkodzi?

Co pić na odchudzanie – to pytanie zadaje sobie wiele osób będących na diecie. Badania przeprowadzone na temat związku pomiędzy kawą a odchudzaniem wykazują, że picie kawy w umiarkowanych ilościach lekko przyśpiesza metabolizm oraz wspomaga spalanie kalorii.

Pokazuje to, że kawa może pomóc podczas stosowania diety, ale tylko wtedy, gdy spożywana jest w odpowiednich ilościach.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że najlepszą kawą wspomagającą proces odchudzania jest ta spożywana bez zbędnych dodatków. Dodawanie do niej cukru, miodu, mleka czy innych składników sprawi, że nie przyniesie ona zamierzonych efektów.

Czy kawa jest kaloryczna?

Będąc na diecie, wiele osób szuka różnych sposobów, pozytywnie wpływających na proces odchudzania i zastanawia się, czy kawa jest kaloryczna.

To, czy kawa jest kaloryczna, zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób jest ona przygotowywana. Przyjmuje się, że 100 g ziaren kawy ma jedynie 0,5 kcal. To oznacza, że niewielka kawa nie ma prawie kalorii.

Natomiast, jeśli do kawy dodajesz cukier, mleko czy syropy smakowe to jej kaloryczność wzrasta. Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, aby kawa miała jak najmniej kalorii, to warto pić ją bez zbędnych dodatków – najlepszym rozwiązaniem jest tzw. mała czarna.

Wiesz już, czy kawa jest kaloryczna teraz czas na sprawdzenie, czy picie jej jest zdrowe dla organizmu.

Czy picie kawy jest zdrowe?

Miłośnicy kawy doceniają ten napój za jego niepowtarzalny smak oraz aromat. Często sięgają po niego również ze względu na jego pobudzające działanie. Wiele osób zastanawia się, czy picie kawy jest zdrowe.

Przede wszystkim kawa jest źródłem wielu przeciwutleniaczy oraz innych związków, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Z badań wynika, że picie kawy w umiarkowanych ilościach zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, przedwczesnej śmierci czy niektórych nowotworów.

Dodatkowo kawa opóźnia odczuwanie zmęczenia oraz w znacznym stopniu poprawia koncentrację.

Należy jednak pamiętać o tym, aby pić kawę w umiarkowanych ilościach, ponieważ zbyt częste jej stosowanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Kawa spożywana w bardzo dużych ilościach podnosi ciśnienie krwi, a także wypłukuje magnez, co przyczynia się do negatywnych zmian w samopoczuciu.