blog

Dieta białkowa – zasady, efekty stosowania i przykładowe dania

Dieta białkowa, zwana również proteinową w głównej mierze opiera się na produktach wysokobiałkowych. W zależności od ilości kalorii jest skutecznym narzędziem do odchudzania, nabrania masy mięśniowej ilub odbudowy organizmu wyniszczonego przez nowotwór.

Na czym polega więc dieta białkowa i czy w poprawie sylwetki lepszy może okazać się catering dietetyczny?

Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!
Posiłki w diecie wysokobiałkowej

Zasady diety białkowej

Dieta białkowa polega na zwiększeniu ilości białka w diecie, zmniejszając przy tym zawartość węglowodanów oraz tłuszczu. Nie ma stricte określonej ilości białka, którą należy spożywać na diecie białkowej. Uważa się, że wartość energetyczna z białka w przypadku tego rodzaju diety stanowi ponad 25% w całkowitym udziale spożywanej energii. Na podstawowej diecie wartość ta mieści się w granicach 10-15% (0,9 g/kg masy ciała). Dla osób chorych dieta białkowa może zawierać do 2 g białka lub nawet do 3 g białka na kg masy ciała. Z drugiej strony diety białkowe na odchudzanie to 15-25 proc. Tym bardziej w przypadku diet alternatywnych, takich jak dieta Dukana, mięsna , South Beach lub Atkinsa, gdzie procent energii z białka lub procent poszczególnych produktów zależy od etapu diety białkowej.Oprócz wzbogacenia diety w produkty białkowe, ważna jest wartość energetyczna codziennej diety. Można ją zwiększyć u osób chorych. Aby schudnąć, należy po prostu obniżyć bilans energetyczny. Dostarcza się wówczas mniej energii niż organizm potrzebuje, więc zaczyna czerpać rezerwy z tkanki tłuszczowej. Pokarmy białkowe zawierają również dużo ukrytego tłuszczu, dlatego ważne jest, aby wybierać pokarmy o względnie niskiej zawartości tłuszczu.

U kogo sprawdzi się dieta białkowa?

Dieta białkowa przeznaczona jest nie tylko dla sportowców, ale również dla osób które zmagały się z chorobami nowotworowymi i rozległymi oparzeniami. Dostarcza ona odpowiednią ilość białka do budowy i odbudowy tkanek w organizmie. Jest to możliwe tylko przy prawidłowej wartości energetycznej diety Jeśli będzie spożywać się za mało, organizm będzie wykorzystywał białka jako źródło energii zamiast budulca. Dieta wysokobiałkowa jest również korzystna dla osób z nadwagą. Diety białkowe stosowane w celu odchudzania mogą jednak mieć różny wpływ na organizm. Białko zwiększa uczucie sytości poprzez zmniejszenie wydzielania się greliny (hormon głodu) w żołądku. Zwiększa się również tempo przemiany materii. Dieta białkowa zmusza organizm do czerpania energii z glikogenu, czyli m. in. z wątroby. Przyczynia się to do usuwania wody z organizmu, co pozwala schudnąć.

Efekty, a skutki uboczne diety białkowej

Jeśli chodzi o tempo utraty wagi, dieta białkowa może być jedną z najskuteczniejszych diet odchudzających. Pozwala ona stracić nawet kilka kilogramów w ciągu zaledwie paru dni. Prawda jednak jest taka, że bardzo niewielu osobom udaje się doprowadzić swoją dietę do końcowego etapu ostatecznej stabilizacji. Oznacza to, że po schudnięciu kilku kilogramów, apetyt na pieczywo, ziemniaki czy owoce będzie podwójny i szybko może dojść do pojawienia się efektu jojo.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca tempo utraty wagi od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Oczekiwany efekt będzie raczej większy po tygodniowym stosowaniu diety białkowej. Szybkie zmiany zachodzą podczas pierwszej fazy (pierwsze kilka tygodni diety), zwłaszcza w przypadku diet zastępczych. Dieta Dukana może powodować spadek średnio 1,5-1,9 kg masy ciała na tydzień. Dzięki szybkiemu działaniu diety białkowe cieszą się pozytywną opinią wśród osób, którym zależy na zrzucaniu dużej ilości kilogramów.Jedną z wad diety białkowej jest fakt, iż może ona zwiększać poziom homocysteiny (aminokwasu powstającego w wyniku przemiany białek w organizmie). Metabolizm zależy między innymi od zawartości kwasu foliowego występującego w zielonych warzywach. Wysoki poziom homocysteiny może zwiększyć ryzyko uszkodzenia naczyń i może przyczyniać się do rozwoju miażdżycy.

Przykładowe dania - dieta białkowa

Śniadania: jajecznica z dwóch całych jajek oraz dwóch białek i serek wiejski bez tłuszczu, szklanka jogurtu naturalnego z dodatkiem truskawek, odtłuszczony serek ziarnisty z kilkoma rzodkiewkami oraz pomidorem

II Śniadania: 200 g odtłuszczonego serka białego z łyżeczką dżemu, odtłuszczony serek ziarnisty z papryką i pietruszką

Obiady: Pieczona w piekarniku podwójna pierś z kurczaka, gotowana pierś z kurczaka podana ze szklanką jogurtu naturalnego, 200 gram dorsza z ugotowanym szpinakiem oraz surówką z marchewki

Kolacje: Sałatka z owoców (banan, gruszka, kiwi, pomarańcza, dwa jajka na twardo z sałatką z tuńczyka, serek ziarnisty bez tłuszczu podany z marchewką

Aby dobrze dostosować ilość kalorii i wprowadzić do diety określone składniki, które dostarczą makroskładniki w odpowiednich proporchach, warto skorzystać z usług cateringu dietetycznego. Pomożemy indywidualnie dopasować dla każdego dietę tak, aby była źródłem energii na cały dzień, szczególnie w przypadku osób uprawiających sport, pracę biurową lub budujących sylwetkę na lato, gdzie zbudowanie odpowiedniego jadłospisu i przygotowanie odpowiednich posiłków jest czasochłonne.