Dieta lekkostrawna – co musisz o niej wiedzieć?

dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna to wyjątkowy sposób odżywiania, który przede wszystkim składa się z posiłków pozbawionych ciężkostrawnych artykułów spożywczych. Dlatego też głównie jest polecana, w momencie, gdy układ pokarmowy przestaje prawidłowo funkcjonować. Ponadto lekkostrawne jedzenie zalecane jest także osobom, które są po operacjach różnego rodzaju, lub po prostu chorują. Dzięki odpowiednio skomponowanemu jadłospisowi potrawy nie są długo trawione i nie zalegają w żołądku, czy też jelitach. Warto wiedzieć, że menu diety lekkostrawnej musi być stworzone w taki sposób, aby każdy posiłek dostarczał nie tylko właściwą ilość mikro- i makroskładników, ale także odpowiednią wartość kaloryczną.

Lekkostrawne jedzenie – kiedy stosować?

Dobrze ułożona dieta lekkostrawna doskonale odżywia ciało, gdy to zmaga się ono z różnego rodzaju dolegliwościami. Dlatego też po jadłospis stworzony według jej zasad powinny sięgać osoby, które zmagają się z licznymi schorzeniami w obrębie układu pokarmowego. Czyli te, które chorują na Leśniewskiego-Crohna, mają problemy z przyzębiem, są po operacjach, lub borykają się z jelitem drażliwym. Ponadto polecana jest w przypadku nowotworów przewodu pokarmowego. Warto wiedzieć, że jest to także idealna propozycja dla osób starszych bądź tych mierzących się z wrzodami żołądka lub zapaleniem jego błony śluzowej.

Najważniejsze elementy diety lekkostrawnej

diecie lekkostrawnej istotne jest nie tylko ograniczenie ciężkostrawnych produktów, ale również ilość błonnika pokarmowego w spożywanych posiłkach. Choć jest to niezwykle ważny składnik, to w przypadku dolegliwości wynikających ze złej pracy układu trawiennego, bywa on mocno uciążliwy. W związku z tym zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są potrawy o obniżonej jego zawartości. Ponadto przygotowując dania według zasad diety lekkostrawnej, należy pamiętać, że niezwykle ważne jest to, aby zastosować właściwą obróbkę termiczną. Natomiast surowe artykuły spożywcze m.in. owoce i warzywa muszą być całkowicie wykluczone, ponieważ mogą przyczyniać się do niestrawności oraz pogorszenia stanu zdrowia.

Co więcej, codzienny lekkostrawny jadłospis powinien opierać się w głównej mierze na produktach zbożowych, białym pieczywie, jogurtach naturalnych, chudym mięsie, drobnych kaszach. Oczywiście są to tylko nieliczne artykuły, których można używać podczas przygotowywania potraw tego rodzaju.

Bardzo ważne jest również to, aby wyeliminować ze swojego menu ostre przyprawy typu musztarda, chrzan, czy też papryka chilli. Niewskazana jest także cebula oraz czosnek. Ponadto w trakcie diety lekkostrawnej nie wolno spożywać alkoholu różnego rodzaju, mocnej kawy i herbaty.

Dieta lekkostrawna – poznaj jej zasady

Pierwszą, podstawową zasadą w przypadku diety lekkostrawnej jest to, że każde danie należy gotować. Nie wolno smażyć. Dietetycy dopuszczają również duszenie produktów spożywczych z niewielkim dodatkiem tłuszczu, a także ich pieczenie. W przeciwnym razie posiłki mogą zbyt mocno obciążać układ pokarmowy w tym żołądek, jak również zakłócić perystaltykę jelit.

Warto wiedzieć, że zła obróbka termiczna (nieodpowiednia technika) zastosowana w przypadku produktach dozwolonych, również może negatywnie wpłynąć na jakość diety lekkostrawnej.

Lekkostrawne śniadanie i kolacja – co musisz o nich wiedzieć?

Lista produktów używanych do przygotowania śniadania i kolacji w przypadku diety lekkostrawnej przede wszystkim opiera się na pieczywie. Jednak musi być ono białe lub typu graham, bez dodatków takich jak ziarna, czy też suszone owoce. Ponadto dozwolone są artykuły mleczne, lecz w formie lekkiej, czyli z obniżoną zawartością tłuszczu. Można także spożywać jajka, lecz należy wykluczyć ze swojego jadłospisu tych ugotowanych na twardo. Co więcej, doskonałą propozycją na śniadanie nieobciążające układu pokarmowego są zarówno chude wędliny, jak i przetwory z owoców bezpestkowych.

A co przygotować na lekkostrawny obiad?

W przypadku diety lekkostrawnej i pomysłu na posiłek w porze obiadowej to idealne rozwiązanie stanowi zupa krem. Zawiera ona bowiem dużą ilość mikro- i makroskładników, które sycą, odżywiają organizm, a przy okazji odciążają żołądek i jelita. W związku z tym osoby będące na tej diecie mogą spożywać m.in. rosół, pomidorową, ogórkową, dyniową czy też zupę z cukinii. Warto pamiętać, że podczas przygotowywania posiłku tego rodzaju należy zrezygnować z zasmażki, powstałej na bazie mąki i masła. Można zastosować zdrowy zamiennik, czyli startą włoszczyznę.

W przypadku tzw. drugiego dania, na diecie lekkostrawnej dopuszcza się potrawy, które zawierają chude mięso np. królika, rybę lub długo gotowaną wołowinę. Ponadto dietetycy zalecają, aby w trakcie gotowania stosować koper, natkę pietruszki lub majeranek. Co więcej, warto spożywać (jako dodatki) drobne kasze, ryż, makaron, a także gotowane ziemniaki.

Dieta lekkostrawna wspomoże pracę Twojego układu pokarmowego

Jak już wiadomo, dieta lekkostrawna opiera się na różnego rodzaju modyfikacjach, które stosuje się w trakcie przyrządzania poszczególnych posiłków. Polega ona głównie na dostarczaniu organizmowi wszystkich składników odżywczych oraz odpowiedniej dawki kalorii. Jednak w tym przypadku należy uwzględnić właściwą technikę gotowania. Co więcej, bardzo ważna jest również eliminacja pikantnych przypraw, tłuszczów oraz niektórych produktów spożywczych.

Osobą stosującym dietę lekkostrawną zaleca się także, aby częściej spożywały swoje dania w ciągu całego dnia. Oznacza to, że ich posiłki muszą mieć mniejszą gramaturę niż dotychczas.

Zaufaj specjalistom, czyli diecie pudełkowej od Bzyk Fit!

Jeżeli zmagasz się z różnymi problemami trawiennymi lub po prostu Twój układ pokarmowy nieprawidłowo funkcjonuje, to dieta lekkostrawna jest wprost stworzona dla Ciebie! Natomiast, gdy samodzielne przygotowywanie codziennego menu według zasad panujących w tymże schemacie żywienia, jest zbyt trudne – sprawdź propozycje od cateringu dietetycznego Bzyk Fit. Dzięki temu w sprawny sposób pozbędziesz się kłopotów w obrębie żołądka. A przy okazji będziesz cieszyć się smacznymi i zdrowymi posiłkami każdego dnia! Zobacz, co dokładnie znajduje się w ofercie i postaw na lekkostrawną dietę pudełkową już dziś!

dieta lekkostrawna

Wybierz jedną z proponowanych przez nas diet:

Kontakt

Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do nas, napisz lub zostaw swój numer telefonu.
Oddzwonimy w ciągu kilku minut.

nie wiesz

Ile kalorii wybrać?

Cennik

Ile to kosztuje?

Gdzie dostarczamy?

Zamów catering
z dowozem
pod dom

Jeśli chcesz upewnić się, czy Twoja miejscowość znajduje się na trasach dowozów diety pudełkowej BZYK FIT, skorzystaj z wygodnej mapy.

dieta pudełkowa z dowozem bzykfit
Nie czekaj!

Zamów teraz!

Zamów zdrową i pyszną dietę
pudełkową. Wybierz plan dietetyczny
idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.