blog

Dieta na redukcję tkanki tłuszczowej

Dieta na redukcję tkanki tłuszczowej polega przede wszystkim na obniżeniu ilości dostarczanych kalorii do organizmu.

Należy pamiętać, że dieta redukcyjna jest zdrowa i skuteczna, gdy redukcja kalorii jest dostosowana indywidualnie do każdego organizmu.

Zastanawiasz się jak skomponować dietę na redukcję tkanki tłuszczowej, aby przyniosła zamierzone efekty? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Najlepsza dieta na redukcję tkanki tłuszczowej

Najlepsza dieta na redukcję tkanki tłuszczowej to taka, która dostosowana jest do indywidualnych potrzeb każdego organizmu. To, jaka dieta na redukcję będzie najlepsza – zależne jest to przede wszystkim od prowadzonego trybu życia, płci, wieku, wyjściowej masy ciała czy poziomu aktywności fizycznej.

Redukcja – co to jest?

Dieta redukcyjna to nic innego, jak dieta odchudzająca, która polega na zmniejszeniu ilości dostarczanych kalorii do organizmu. Skuteczna redukcja masy ciała wymaga wygenerowania deficytu kalorycznego, co wiąże się ze spożywaniem posiłków o kaloryczności niżej niż zapotrzebowanie energetyczne.

Zazwyczaj podczas stosowania diety redukcyjnej dąży się do ograniczenia dziennej racji pokarmowej o około 500-1000 kcal.

Co jeść na redukcji?

Dieta na redukcji powinna być przede wszystkim prawidłowo zbilansowana. Podczas stosowania tej diety należy dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników organicznych. Zatem, co należy jeść na redukcji?

  1. Warzywa

Jednymi z najważniejszych produktów, które należy stosować podczas każdej diety, również tej na redukcję są oczywiście warzywa. Są one świetnym źródłem błonnika pokarmowego, zawierają witaminy oraz minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo warzywa są niskokaloryczne, dlatego ułatwiają proces, jakim jest odchudzanie.

  • Owoce

Są źródłem błonnika i witamin, dlatego warto sięgać po nie podczas diety. Ważne jest jednak, aby spożywać je nie częściej niż 2 razy dziennie – owoce zawierają spore ilości cukru.

  • Chudy nabiał

Produkty, takie jak kefir, maślanka czy jogurt naturalny są źródłem białka, które powinno być regularnie dostarczane do organizmu.

  • Chude mięso oraz ryby

Są źródłem pełnowartościowego białka, dlatego należy stosować je podczas diety na redukcję.

  • Produkty pełnoziarniste

Podstawowym źródłem dla organizmu są produkty o wysokiej zawartości błonnika, witamin i składników mineralnych.

  • Tłuszcze roślinne

Kolejnym z niezbędnych elementów podczas diety na redukcji jest stosowanie tłuszczów roślinnych, takich jak oleje roślinne, margaryny miękkie, oliwę z oliwek.

Czego nie jeść na redukcji?

W diecie redukcyjnej należy unikać przede wszystkim produkty wysokoenergetyczne o niskiej wartości odżywczej. Takimi produktami są zazwyczaj te, które zawierają dużą ilość tłuszczu i cukrów prostych.

Eksperci nie zalecają jednak stosowania diety bardzo niskotłuszczowej. Aby dieta redukcyjna przyniosła zamierzone efekty, należy zmniejszyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych. Warto ograniczyć spożywanie przede wszystkim czerwonego mięsa.

Na redukcji bardzo ważne jest, aby oczywiście zrezygnować ze słodyczy. Zawarty w nich cukier oraz puste kalorie z pewnością nie przyczynią się do poprawy sylwetki.

Ile powinna trwać redukcja?

Czas trwania redukcji jest indywidualny i zależny od aktualnej masy ciała, stanu zdrowia oraz od aktywności fizycznej. Skuteczna dieta redukcyjna to taka, która jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań każdej osoby.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zaczerpnięcie opinii specjalisty, który określi, ile powinna trwać redukcja, aby przyniosła zamierzone rezultaty i była bezpieczna dla zdrowia.

Trening na redukcji – jak powinien wyglądać?

Włączenie do diety redukcyjnej aktywności fizycznej z pewnością przyśpieszy osiągniecie zamierzonych efektów.

Skuteczne ćwiczenia pomagające w spaleniu nadmiernej tkanki tłuszczowej opierają się na kilku ważnych zasadach, których należy przestrzegać, aby móc cieszyć się zadowalającą sylwetką. Wśród treningów na redukcji można wymienić:

  1. Trening interwałowy

To rodzaj treningu, który charakteryzuje się następującymi po sobie, krótkimi sesjami: fazą wysiłkową, czyli taką, w której pracuje się na maksymalnych obrotach oraz fazą niepełnego wypoczynku, czyli taką, która nie dopuszcza do pełnego unormowania tętna.

  • Trening cardio

Trening cardio to taki, który zwiększa tętno, pobudza pracę serca i poprawia ogólną wydolność oddechową. Najpopularniejszymi aktywnościami, które można zaliczyć do cardio jest bieganie, pływanie, jazda na rowerze, taniec czy jazda na rolkach.

  • Trening siłowy

Równie ważnym aspektem podczas redukcji tkanki tłuszczowej jest włączenie do planu treningowego ćwiczeń siłowych. Warto zaznaczyć, że trening siłowy nie tylko zwiększa siłę mięśni i rozbudowuje mięśnie, ale także pobudza metabolizm i zwiększa liczbę spalanych kalorii.

Jak można zauważyć, dieta na redukcję zależną jest indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Na redukcji warto stosować dietę pudełkową, dzięki której możesz kontrolować to, co jesz i dostarczać potrzeba ilość kalorii do organizmu.