blog

Drugie śniadanie do pracy – fit przepisy

Drugie śniadanie jest bardzo ważne. Powinno uzupełniać zapotrzebowanie energetyczne i dostarczać cennych składników odżywczych. Do godziny 12:00 podaż kalorii powinna być dość duża. Dlatego jeśli pomijasz drugie śniadanie, zrób pierwszy krok do zmiany i zapoznaj się z artykułem. Sprawdź, jaki posiłek możesz zabrać do szkoły czy pracy.

Nie trać czasu na zakupy i przygotowywanie posiłków – skorzystaj z cateringu dietetycznego w Twojej okolicy.

Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Dlaczego drugie śniadanie jest tak ważne?

Zapewne wiele razy zdarzyło ci się jeść szybkie śniadanie w domu, a następnie długo, długo nic. Pracowity dzień, liczne spotkania, rozmowy telefoniczne i permanentny brak czasu. Odpowiedz teraz sobie, jak taki dzień się kończył. Siadałeś przed telewizorem z zakupionymi wcześniej słodyczami i przekąskami – w ten sposób próbowałeś sobie wynagrodzić ciężkie chwile. Zresztą nic dziwnego – twój organizm domagał się jedzenia, a ty próbowałeś szybko nadrobić straty. To bardzo częsty scenariusz, który niestety nie przynosi nic dobrego naszemu organizmowi. Pomijanie drugiego śniadania jest dużym błędem i prowadzi do osłabienia. Warto wyrobić w sobie nawyk zjadania drugiego śniadania. Bardzo istotne dla zachowania prawidłowego metabolizmu jest dostarczanie odpowiedniej liczby kalorii w ciągu dnia. Do południa powinniśmy skonsumować minimum dwa posiłki, które pozwolą uzupełnić niedobory energetyczne po nocy i sprawią, że będziemy mieć siłę przez cały dzień. Zjedzenie niedużego posiłku koło godziny 11:00 jest gwarancją dobrego samopoczucia i braku bólu głowy. Drugie śniadanie odgrywa więc kluczową rolę w poziomie naszej energii i wydajności pracy, oddziałuje na koncentrację i zapamiętywanie. Regularne spożywanie drugiego śniadania spowoduje, że twój organizm będzie funkcjonował bez zarzutu, a wieczorem nie będą ci towarzyszyły napady głodu. Nie zrozum jednak tego źle – nie powinno się konsumować zbyt dużej liczby kalorii. Drugie śniadanie w wersji fit to odpowiednio skomponowany posiłek, który cię nie obciąży, doda sił witalnych, sprawi że twoja wydajność wzrośnie, a ciało będzie ci wdzięczne.

Co zjeść na drugie śniadanie?

Drugie śniadanie nie musi być skomplikowanym posiłkiem. Ważne jednak, żebyś jadł je z chęcią. Warto zadbać o to, żeby było nie tylko pożywne, lecz także kolorowe i smaczne. Wtedy dłużej wytrwasz w swoim postanowieniu bycia fit, a spożywanie drugiego śniadania stanie się przyjemnym nawykiem. Najważniejsze, żeby używać wysokiej jakości składników. Możemy wykorzystać:

  • Węglowodany (ich źródłem mogą być warzywa, owoce, kasze, pieczywo pełnoziarniste)
  • Białka (nabiał - maślanka, kefir, twaróg; mięso)
  • Tłuszcze (łosoś, oliwa z oliwek, orzechy)

Tylko pełnowartościowe produkty wpływają pozytywnie na nasz organizm. Wybieraj zatem składniki nieprzetworzone, bogate w minerały i witaminy. Warto zatroszczyć się, żeby w diecie zagościł błonnik. Najlepiej, żeby drugie śniadanie było w pełni zbilansowanym posiłkiem. Co to oznacza? Możesz na przykład zjeść śniadanie łączące białko i węglowodany lub też białko i tłuszcze. Łączenie węglowodanów i tłuszczów w jednym posiłku wydaje się nie być najlepszym wyborem, jednak jeśli za źródło tłuszczu będzie nam służył łosoś, a źródłem węglowodanów będą warzywa zdecydowanie nie mamy się o co martwić. Najważniejsze, żeby odmówić sobie wysoko przetworzonych posiłków, obfitujących w cukry proste i sól - to prosta droga do nadwagi i złego samopoczucia. Przecież wszyscy mamy jakieś cele – dbanie o zdrowie, odchudzanie, wysportowana sylwetka, dobra kondycja. Dobrze skomponowane posiłki są najłatwiejszą drogą do sukcesu. Jeśli twoim celem jest utrzymanie zdrowia lub zadbanie o sylwetkę, twoje śniadania powinny być fit.

Najlepsze pomysły na fit śniadanie do pracy

Skoro już wiesz, że drugie śniadanie jest tak ważne, przejdźmy do konkretów. Drugie śniadanie może być w wersji na słono lub słodko - zależnie od preferencji. Przedstawiamy listę popularnych i zdrowych posiłków idealnych na drugie śniadanie, które można szybko przygotować w domu tego samego dnia lub dzień wcześniej:

  • Sałatka

Kolorowa, pyszna i zdrowa. Kiedyś używana jako dodatek do posiłku, teraz samodzielne danie. Sałatkę można przygotować na wiele sposobów. Bazą są oczywiście zdrowe warzywa, możemy je uzupełnić o ulubione składniki.

Przepis na sałatkę z kurczakiem i fetą

- usmażone kawałki kurczaka

- feta

- mix sałat

- papryka

- ogórek

- pomidor

- oliwki

- oliwa z oliwek

- opcjonalnie: grzanki z bułki

Warzywa pokroić w drobną kostkę i wrzucić do miski. Pokruszyć fetę i dodać ją do warzyw. Kawałki usmażonego kurczaka dodać do pozostałych składników i całość skropić oliwą. Dodatkowo można pokroić w kostkę chleb pełnoziarnisty lub bułkę grahamkę i obsmażyć, a następnie dodać do sałatki.

  • Owsianka

To posiłek, który ma wielu fanów. Prosty, ale może być bardzo urozmaicony.

- garść płatków błyskawicznych

- szklanka mleka roślinnego

- suszone owoce

- orzechy

- cynamon

Przepis na owsiankę 

Płatki błyskawiczne zalać gorącym mlekiem i wrzucić pozostałe składniki.

  • Fritatta

Ta nowość w polskich śniadaniówkach, lecz coraz częściej wybierana. Nic dziwnego – jest niesamowicie smaczna!

Przepis na fritattę

- 2 jajka

- pół opakowania szpinaku Baby

- 1 cebula

- 10 pomidorków koktajlowych

- 1/3 opakowania sera feta

- sól, pieprz, czosnek

Posiekać drobno cebulę, gdy się zarumieni wrzucić szpinak i podlać trochę wodą. Gdy woda się wygotuje, a szpinak zmięknie, dodać jajka i chwilę smażyć. Całość przełożyć do naczynia żaroodpornego. Wierzch posypać przekrojonymi na pół pomidorami koktajlowymi i serem feta. Zapiekać w piekarniku w 180 stopniach przez 25 minut.

  • Ryż z bananem, kiwi i twarogiem

Być może taki opis cię nie zachęca, ale musisz koniecznie spróbować. To super prosty, pożywny i kolorowy przepis! Smaki komponują się wyśmienicie.

Przepis na ryż z bananem, kiwi i twarogiem 

paczka ryżu

- 1 banan

- 1 kiwi

Ugotować ryż z niewielkim dodatkiem soli. Do ostudzonego ryżu wkroić banana i kiwi, a na wierzchu pokruszyć półtłusty twaróg.

  • Omlet na słodko

Miłośnikom jajek nie trzeba go przedstawiać. Można go przygotować na słono lub na słodko. W każdej wersji smakuje wyśmienicie!

Przepis na omlet z bananem

- 2 jajka

- 1 banan

- 3 łyżki zmielonych płatków owsianych

Wszystkie składniki zblendować i całość usmażyć na patelni lekko posmarowanej olejem. Smażyć na każdej ze stron 3-4 minuty.

  • Sandwich

Masz dosyć kanapek? My też! Ale sandwich pełen zdrowej zawartości będzie śnił wam się po nocach. Zaletą tego posiłku jest to, że w pełni można dostosować go do swoich preferencji.

Przepis na kanapkę z łososiem i warzywami

bułka pełnoziarnista

- 1 duży plaster wędzonego łososia

- serek kremowy typu Philadelphia

- sałata

- ogórek

- oliwki

- sezam

Bułkę posmarować serkiem. Włożyć łososia i pokrojone warzywa, a całość posypać prażonym sezamem.

  • Koktajl z owoców i kefiru

A co powiesz na przepyszny shake owocowy? Owoce zblenduj z kefirem, a dostarczysz sobie wysokiej jakości węglowodanów i białka! W tym celu najlepiej użyj przenośnego blendera, tak aby owoce nie straciły cennych wartości odżywczych.

Przepis na koktajl z truskawkami

- szklanka kefiru

- garść truskawek

- opcjonalnie ksylitol do smaku

Zblenduj owoce i kefir tuż przed podaniem i posłódź zdrowym słodzikiem.

  • Mix warzyw z jajkiem

Brzmi jak najprostszy posiłek świata. A przy tym jaki zdrowy!

Przepis na mix warzyw z jajkiem

- warzywa, np. marchewka, ogórek, papryka

- jajko ugotowane na twardo

- sos miętowy (zmiksowana mięta z jogurtem)

Warzywa pokroić w słupki, jajko ugotować na twardo i obrać ze skorupki. Całość polać sosem miętowym i zapakować w śniadaniówkę.

Co jeść na diecie redukcyjnej na drugie śniadanie?

Chcesz być fit, ale przede wszystkim zależy ci na zgubieniu zbędnych kilogramów? Musisz zapomnieć o dietach 1000 kcal i wszelkich pomysłach ograniczenia jedzenia. Nie ma żadnej diety cud. Spożywanie zbyt małej liczby kalorii będzie prowadziło do spowolnienia metabolizmu – cel będzie odwrotny niż zamierzony. Zatem żeby osiągnąć swoje cele należy zmienić myślenie. Bycie fit to styl życia, zdrowe wybory i troska o siebie - swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Posiłki spożywane co 3h są optymalnym wyborem, a skoro jest to tak często, to dla osoby wystającej ok. 7:00 będzie to aż 5 pożywnych kompozycji. Co to oznacza? A no tyle, że nie możesz pominąć drugiego śniadania, bo zaburzysz cały rytm dnia. Pomijanie posiłków, mówiąc w skrócie, prowadzi do nadwagi, a następnie do otyłości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowych wyborach i zaleceniach, sprawdź diety sugerowane przez NFZ.

W co zapakować drugie śniadanie?

Wydawałoby się, że nie jest istotne, w co włożysz drugie śniadanie. Jednak znacznie lepsze efekty uzyskują osoby, które próbują utrzymać wizerunek osoby fit w każdym aspekcie. Właśnie dlatego przydadzą ci się gadżety, takie jak: interesująca śniadaniówka, bidon czy przenośny kubek blendujący. Dbanie o estetyczną stronę śniadaniówki, zachęca do regularnego spożywania drugiego śniadania. W końcu jemy oczami! Ciekawa śniadaniówka podzielona na przegródki pozwala też bezpiecznie przenieść śniadanie. Możemy być wtedy pewni, że składniki nie połączą się w niepożądany sposób. Warto również wybierać śniadaniówki wykonane z wysokiej jakości materiałów, które można bez problemu utrzymać w czystości.

Nie mam czasu na przygotowanie śniadania – co zrobić?

Pomysły wydają ci się zbyt czasochłonne? Wszystko brzmi dobrze, ale gdy przychodzi co do czego w lodówce brakuje produktów spożywczych? Nie wiń się za brak czasu na samodzielne przygotowanie posiłków. Obowiązki zawodowe, prowadzenie domu, kursy, odbieranie dzieci z placówek – wszystkie te zadania zajmują wiele czasu.

Dla osób zabieganych rozwiązaniem jest zamówienie diety pudełkowej. Osoba, której regularnie dostarczane są zbilansowane posiłki, jest bardziej zmotywowana do bycia fit. Spożywanie czterech czy pięciu posiłków dziennie przychodzi jej z dużą łatwością. Powodzenie bowiem nie jest zależne od czasu na organizację i gotowanie, a jedynie od przestrzegania reguł i prowadzenia zdrowego stylu życia. Dieta pudełkowa to dobre rozwiązanie dla zapracowanych i nie lubiących gotować. Gdy nie możesz zorganizować sobie posiłków samodzielnie, zaufaj osobom doświadczonym w tym temacie. Pozwól się wyręczyć, żeby mieć więcej czasu na inne obowiązki.