blog

Jak oczyścić organizm i poczuć się lepiej – dieta oczyszczająca czy zdrowy catering dietetyczny?

Czujesz, że Twój organizm nie funkcjonuje tak, jak należy? Doświadczasz uczucia ciężkości na żołądku i odczuwasz nieustanne zmęczenie? Problemem może być nieodpowiednie odżywianie. W dzisiejszych czasach coraz częściej nie zwracamy uwagi na to, co, kiedy i w jakich ilościach jemy. Tłumaczymy to brakiem czasu, nieregularną pracą oraz natłokiem obowiązków rodzinnych. Warto jednak nie bagatelizować tego problemu i zacząć działać. Rozwiązaniem może okazać się zastosowanie zdrowej diety. Przemyślane odżywianie powinno być wprowadzone na stałe. Na czym polega więc detoks i czy w poprawie samopoczucia lepszy może okazać się catering dietetyczny?

Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Detoks organizmu – co to?

Detoks organizmu to często spotykany termin. Czym tak właściwie jest? Jest to oczyszczenie organizmu z wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji, których dostarczyliśmy sobie poprzez niewłaściwą, zwykle zbyt kaloryczną, dietę. Wiele osób detoks utożsamia z popularną „głodówką”, ale wyraźnie należy zaznaczyć, że nie jest to to samo. Wręcz przeciwnie, w trakcie detoksu nie powinniśmy się głodzić. To może jeszcze bardziej rozregulować działanie naszego organizmu. Należy jednak spożywać posiłki w nieco mniejszych ilościach i z odpowiednią regularnością. Najważniejsze jest to, żeby były one jakościowe i lekkostrawne. Detoks ma pomóc w spaleniu nadmiaru spożytych kalorii po to, aby nie odłożyły się one na naszym ciele w postaci tkanki tłuszczowej.

Jak oczyścić organizm – przede wszystkim woda

W przypadku detoksu organizmu ważne jest to, żeby zastosowana dieta oczyszczająca była bogata w dużą ilość wody. To ona pozwala usunąć wszystkie szkodliwe substancje. W trakcie detoksu zaleca się picie minimum 1,5 litra wody, choć specjaliści od żywienia zalecają wówczas jeszcze większą ilość. Proponują też wypicie szklanki wody z cytryną zaraz po przebudzeniu, co ma wesprzeć działanie wątroby, która to w głównej mierze odpowiada za usuwanie toksyn. Duża ilość dostarczanej wody przyspiesza również pracę nerek. Szkodliwe substancje są więc znacznie szybciej wydalane wraz z moczem. Warto pamiętać, że aby poczuć się lepiej, należy wyzbyć się przy tym słodkich napojów i soków, ponieważ są źródłem dodatkowych kalorii.

Dieta oczyszczająca organizm – czy jest inne rozwiązanie?

Detoks organizmu to jednak nie tylko płyny, ale też posiłki. W oczyszczeniu organizmu pomagają warzywa i owoce. To one powinny być fundamentem zdrowej diety (z wyraźną dominacją warzyw – dietetycy zalecają proporcje 4:1). Są one niskokaloryczne, a przy tym dostarczają wielu wartościowych składników odżywczych, takich jak witaminy czy błonnik pokarmowy. Przemyśleć można także dodawanie do przygotowywanych potraw różnego rodzaju przypraw poprawiających proces trawienia, takich jak kolendra, kmin, gałka muszkatołowa, cynamon czy kardamon. W przypadku występowania niestrawności żołądka i wzdęć zaleca się stosowanie ziołowych naparów (np. rumianek). Czy zastosowanie kilkudniowego detoksu jest jednak jedyną opcją w przypadku problemów z odżywianiem? Oczywiście dieta oczyszczająca może pomóc w danym momencie, ale warto pomyśleć o długotrwałym rozwiązaniu. Dużo lepszym wyborem będzie zmienianie swojej diety na dopasowaną do potrzeb swojego organizmu. Wtedy stosowanie detoksu nie powinno być konieczne, ponieważ przyjmować będziemy odpowiednią ilość kalorii.

Dieta oczyszczająca – a może catering dietetyczny?

Aby dobrze dostosować ilość kalorii i wprowadzić do diety określone składniki, które poprawią samopoczucie organizmu, warto skorzystać z usług cateringu dietetycznego. Pomożemy indywidualnie dopasować dla każdego dietę tak, aby była źródłem energii na cały dzień, a przy tym pozytywnie wpływała na trawienie.