blog

Dieta białkowa – zasady, efekty stosowania i przykładowe dania

Dieta białkowa, zwana również proteinową w głównej mierze opiera się na produktach wysokobiałkowych. W zależności od ilości kalorii jest skutecznym narzędziem do odchudzania, nabrania masy mięśniowej ilub odbudowy organizmu wyniszczonego przez nowotwór.

Na czym polega więc dieta białkowa i czy w poprawie sylwetki lepszy może okazać się catering dietetyczny?

Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!
Jak przyspieszyć metabolizm?

W kwestii masy ciała i pożądanej sylwetki nie zawsze chodzi tylko o toile się je. Zależy to również od tegow jakim tempie i jak skutecznie organizm trawi pożywienieDecydujące znaczenie ma metabolizm. U każdego człowieka metabolizm jest inny. Niektóre osoby mogą jeść wszystko i nie przybierają na wadze, a inni mało jedzą, a i tak nie mogą schudnąć. Jak przyspieszyć odchudzanie? Jak przyspieszyć metabolizm? Oto 7 porad, które pomogą Ci odzyskać sylwetkę i dobre samopoczucie!

Co ma wpływ na metabolizm?

Dobry metabolizm oznacza, że spożywane jedzenie jest trawione, co pozwala schudnąć lub utrzymać wagę. O tym, jak skuteczne są procesy metaboliczne w organizmie, decydują płeć, wiek, dieta i styl życia. Często chodzi o to, że niektórych pokarmów przyjmuje się za dużo lub za mało, ale też regularność posiłków i godziny jedzenia odgrywają ważną rolę.

Jak można przyspieszyć metabolizm?

Jeśli ktoś ma spowolniony metabolizm, to nie trzeba się przejmować takim stanem. Winne mogą być spożywane pokarmy lub nawyki, które nieświadomie spowalniają spalanie.  Aby przyspieszyć metabolizm, musisz działać w następujący sposób:

1. Dodaj więcej białka do swojej diety

Pokarmy bogate w białko  boosterami metabolizmuBiałko znacznie dłużej utrzymuje nasycenie, a ponadto reguluje poziom cukru we krwidzięki czemu nie dochodzi do wahań poziomu insulinyInsulina może spowolnić spalanie tłuszczuDieta bogata w białko pomaga w utracie wagi. Do codziennego menu włącz jajka, ryby, mięso, tofu i rośliny strączkowe.

2. Jedz mniej cukru

O tymże cukier jest niezdrowy i nie pomaga schudnąćchyba każdy wie. Napoje bezalkoholowe i słodycze spowalniają metabolizmPo wypiciu szklanki słodkiego napoju gazowanego ciało jest zalewane cukrema poziom cukru we krwi gwałtownie wzrastaNastępnie trzustka wydziela insulinę. Cukier z krwi dostaje się do komórekMoże się zdarzyć, że we krwi pozostaje zbyt mało cukruKonsekwencją jest hipoglikemiaKoncentracja i wydajność spadają i pojawiają się napady głoduZamiast białego cukru możesz sięgnąć po naturalne substancje słodzącetakie jak syrop klonowy lub sok z agawy. Na słodką przekąskę w międzyczasie nadają się na przykład suszone daktyle.

3. Jedz regularnie w ciągu dnia

Odchudzenie nie musi wiązać się z rezygnowaniem z kolacji. Do niczego nie wolno się zmuszać, a tym bardziej stosować głodówki. Konsekwencją jest jedzenie kompulsywne, czyli objadanie się. Twoje ciało potrzebuje regularnych dostaw składników odżywczychtakich jak węglowodany i białkaaby utrzymać ważne procesy metaboliczneJeśli odmówisz mu tego i dostarczysz organizmowi za mało kaloriiprzejdzie w tryb oszczędzania. Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które powinno być zjedzone nie później niż 2 godziny po przebudzeniu. Idealnym śniadaniem jest połączenie wysokiej jakości białka (npz jajekjogurtu lub twarogui węglowodanów złożonych w postaci pieczywa pełnoziarnistego lub płatków owsianych. Więcej o istocie spożywania regularnych posiłków możesz przeczytać w tym artykule.

4. Zwiększ aktywność fizyczną

Zbyt mało ruchu w codziennym życiu jest najgorszym hamulcem metabolicznymSport jest jednym z lepszych i skuteczniejszych sposobów stymulowania powolnego metabolizmu. Możesz połączyć trening siłowy i wytrzymałościowy, dzięki temu spalasz nie tylko tłuszcz, ale budujesz też mięśnie. Większa ilość i siła mięśni zwiększa przemianę materii.

5. Zawsze pij wystarczającą ilość wody

Twoje ciało składa się w około 70 procentach z wodyBez tego płynnego paliwa w organizmie prawie nic nie działa. Jeśli pijesz za mało wodyautomatycznie spowalnia się metabolizmIle wody należy pić dziennie30-40 ml wody na kilogram masy ciałaOsoba ważąca 60 kg powinna wypijać średnio 2,1 litra wody dziennieLatem i podczas intensywnych ćwiczeń zwiększa się zapotrzebowanie na płyny, a więc należy pić więcej.

6. Pij mniej alkoholu

Kto chce zrzucić kilka kilogramówpowinien zrezygnować z alkoholuAlkohol jest prawdziwą bombą kalorycznąPoza tym spowalnia metabolizmPo wypiciu kieliszka wina ciało zajmuje się przede wszystkim rozkładem alkoholuW tym czasie metabolizm węglowodanów i tłuszczów prawie całkowicie ustaje.

7. Zrezygnuj z fast foodów

Hamburgery i frytki mają dużo kaloriia dodatkowo organizm nie jest w stanie czerpać cennych składników odżywczych z fast foodówSą to puste kalorie, a po zjedzeniu ich już po niedługim czasie znów odczuwasz głód.
Dzięki tym 7 wskazówkom można szybko przyspieszyć swój metabolizm. Sekret to przede wszystkim dużo ruchu, dieta, mało cukru i alkoholu, więcej białka i brak fast foodów. Do tego wystarczająca ilość wody i efekty pojawią się szybko.