blog

Zbilansowana dieta – wszystko, co warto wiedzieć

Troska o zdrowie i dobre samopoczucie to obecnie styl życia, który praktykowany jest przez coraz większą część społeczeństwa. Coraz więcej osób szuka sposób na to, aby odpowiednio wspierać funkcjonowanie organizmu.

Zbilansowana dieta to taka, która dostarcza organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jakich wartości powinna dostarczać zbilansowana dieta i z ilu posiłków powinna się składać?

Jakie produkty powinna zawierać zbilansowana dieta?

Do najważniejszych elementów zbilansowanej diety należą:

Białka

Są one bardzo istotnym elementem, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Białka spożywane są przede wszystkim po to, aby zapewnić organizmowi odpowiedniego materiału budulcowego. Białko można znaleźć przede wszystkim w takich produktach, jak mięso, ryby, jajka, nabiał.

Tłuszcze

Wydawać by się mogło, że tłuszcze są kaloryczne, dlatego powinno się je wyeliminować ze zbilansowanej diety. Otóż tłuszcze należą do niezbędnych elementów każdej diety. Tłuszcz zawarty w produktach pełni funkcję rozpuszczalnika witamin. Należy jednak pamiętać o tym, aby nienasycone kwasy tłuszczone spożywać w większej ilości niż nasycone kwasy tłuszczowe.

Węglowodany

Są niezastąpionym źródłem energii, która potrzebna jest do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego nie należy o nich zapominać.

Błonnik

To niezastąpiony element prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Błonnik zmusza jelita do sprawnej oraz efektywniejszej pracy. Główne źródło błonnika stanowią rośliny. Są nimi produkty zbożowe, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, a także orzechy.

Woda

Zbilansowana dieta to nie tylko jedzenie, ale również odpowiednie nawodnienie. Aby utrzymać zdrowie oraz uzyskać efekty diety wymagane jest utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu.

Witaminy i składniki mineralne

Nieodzownymi elementami każdej diety są witaminy oraz składniki mineralne, a ich głównym źródłem są warzywa oraz owoce.

Witaminy i składniki mineralne w diecie sportowca.

Zbilansowana dieta powinna składać się z 5 posiłków, które spożywane są co 3-4 godziny. Dla wielu osób wprowadzenie takiej ilości posiłków jest wręcz niewykonalne. Przygotowywanie pięciu posiłków i spożywanie ich o regularnych porach to z pewnością duże wyzwanie, zwłaszcza gdy pochlania nas praca i obowiązki dnia codziennego.

Należy pamiętać o tym, że zbilansowana dieta powinna być dopasowana indywidualnie do potrzeb organizmu.

Catering dietetyczny z naszej oferty to różnorodne, pełnowartościowe posiłki, które pomogą Ci w utrzymaniu zbilansowanej, zdrowej diety.

Oferty diety dostosowujemy do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Nasze posiłki są nie tylko zdrowe, ale przede wszystkim bardzo smaczne. Dodatkowo nasza bogata oferta diet, sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Wśród zbilansowanych diet, które oferujemy wyróżniają się: dieta ketogeniczna, vege czy klasyczna. 

Zapomnij o poświęcaniu sporej ilości czasu na stanie w kuchni i przygotowywanie posiłków z naszym cateringiem.