Zdrowe tłuszcze w diecie: jakie wybierać i dlaczego są ważne?

tłuszcze w diecie

Warto wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze są sobie równe. W artykule przyjrzymy się różnym rodzajom kwasów tłuszczowych, ich podziałowi oraz wpływowi na zdrowie. Omówimy, czy istnieją tłuszcze dobre i złe, a także zastanowimy się nad rolą tłuszczów zwierzęcych i roślinnych w naszej diecie. Dowiedz się, które tłuszcze warto włączyć do codziennego menu, aby cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją! 

Jak dzielimy kwasy tłuszczowe?

Kwasy tłuszczowe to nieodłączny element naszej diety, ale nie wszystkie są sobie równe, a tym samym zdrowe i prawidłową ilość tkanki tłuszczowej. Kwasy tłuszczowe dzielimy zatem na kilka kategorii, z których każda ma swoje unikalne właściwości i wpływ na nasz organizm. Tłuszcze nasycone, tłuszcze nienasycone oraz tłuszcze trans to trzy główne grupy, które warto znać. 

Tłuszcze nasycone

Tłuszcze nasycone znajdują się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, masło i pełnotłuste produkty mleczne. Nadmierne spożycie tych tłuszczów może prowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu LDL, co zwiększa ryzyko chorób serca. Nie oznacza to jednak tego, że należy je całkowicie wyeliminować z diety. 

Tłuszcze nienasycone

Te zdrowe tłuszcze dzielą się na jednonienasycone i wielonienasycone. Znajdują się w oliwie z oliwek, awokado, orzechach czy też rybach. Tłuszcze nienasycone wspierają pracę serca, a także pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL i podnieść poziom cholesterolu HDL. Warto kupować zatem produkty z ich zawartością. 

Tłuszcze trans

Zalicza się je do najgorszego rodzaju tłuszczów, który powstaje w wyniku przemysłowego uwodornienia olejów roślinnych. Tłuszcze trans znajdują się w wielu przetworzonych produktach spożywczych, takich jak fast food, ciastka i margaryny. Ich spożycie zwiększa ryzyko chorób serca czy  cukrzycy. 

Czy istnieją dobre i złe dla zdrowia kwasy tłuszczowe?

Wybierając tłuszcze do swojej diety, warto skupić się na tych, które przynoszą korzyści zdrowotne. Tłuszcze nienasycone są najlepszym wyborem, ponieważ wspierają zdrowie serca i ogólną kondycję organizmu. Unikać powinno się jak ognia tłuszczów trans. Rekomendowane jest także to,  by znacznie ograniczać spożycie tłuszczów nasyconych, aby cieszyć się lepszym samopoczuciem, a także prawidłową masą ciała! Warto zatem wprowadzić do swojej diety 3 ważne zasady: 

  1. Wybieraj oleje roślinne zamiast tłuszczów zwierzęcych. 
  2. Dodawaj do diety orzechy i nasiona, a także zwiększ spożycie ryb. 
  3. Unikaj przetworzonej żywności i fast foodów.

Tłuszcze zwierzęce – czy są potrzebne?

W świecie dietetyki, tłuszcze zwierzęce niekiedy budzą kontrowersję. Z jednej strony, są one bogatym źródłem witamin z grupy A, D, E i K, które są niezbędne dla naszego zdrowia. Z drugiej strony, nadmierne ich spożycie może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca. Ważne jest zatem zrozumienie tego, jak należy dobrze zrównoważyć dostarczane do organizmu tłuszcze. Nie tylko trzeba przy tym zwracać uwagę na ich rodzaj i jakość, ale także ilość! 

Dla przykładu, tłuszcze nasycone obecne w tłuszczach zwierzęcych nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, o ile są spożywane w umiarkowanych ilościach. Kluczem do zdrowej diety często jest tym samym umiar oraz zrównoważenie – tłuszcze zwierzęce mogą stanowić element diety, ale warto je wprowadzać z rozwagą i świadomością ich wpływu na nasze zdrowie.

Tłuszcze roślinne – które z nich warto stosować?

Wybór odpowiednich tłuszczów roślinnych może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie, nawet na wygląd skóry i włosów. Warto zwrócić uwagę na kilka produktów, które dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz witamin. Do codziennej diety poleca się włączać: 

  • Oliwę z oliwek – bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które wspierają zdrowie serca i pomagają w obniżeniu poziomu złego cholesterolu.
  • Olej lniany – doskonałe źródło kwasów omega-3, które mają działanie przeciwzapalne i wspierają funkcjonowanie mózgu.
  • Olej kokosowy – zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które mogą przyspieszać metabolizm i wspierać utratę wagi.
  • Olej rzepakowy – bogaty w kwas alfa-linolenowy (ALA), który jest ważnym składnikiem diety roślinnej.

Stosowanie różnorodnych tłuszczów roślinnych w diecie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Warto eksperymentować z różnymi olejami, aby znaleźć te, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom i preferencjom smakowym. Pamiętajmy jednak, że zdrowe tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego warto zadbać o ich odpowiednią ilość w codziennej diecie. O to nie muszą martwić się nasi klienci – catering dietetyczny, który przygotowujemy, oparty jest o wysokiej klasy produkty spożywcze i wiedzę dietetyków! 

Wybierz jedną z proponowanych przez nas diet:

Kontakt

Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do nas, napisz lub zostaw swój numer telefonu.
Oddzwonimy w ciągu kilku minut.

nie wiesz

Ile kalorii wybrać?

Cennik

Ile to kosztuje?

Gdzie dostarczamy?

Zamów catering
z dowozem
pod dom

Jeśli chcesz upewnić się, czy Twoja miejscowość znajduje się na trasach dowozów diety pudełkowej BZYK FIT, skorzystaj z wygodnej mapy.

dieta pudełkowa z dowozem bzykfit
Nie czekaj!

Zamów teraz!

Zamów zdrową i pyszną dietę
pudełkową. Wybierz plan dietetyczny
idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.